*** To jest archiwalna strona szkoły! Zapraszamy na aktualną stronę internetową  www.zsostargard.pl  ***

BIP

Do końca wakacji zostało....

Do końca wakacji zostało... 01.09.2015 8:00

    „13 wszystko zdarzyć  się może”.. i się  zdarzyło. 13 kwietnia 2013r. odbyła  się  bowiem  „Musicalowa Jazda bez Trzymanki”. Czyli dzień tolerancji i integracji z osobami niepełnosprawnymi ruchowo. Właśnie muzyką, tańcami  i zabawami odczarowaliśmy ten dzień, wszystkie smutki  stopniały jak resztki śniegu. I nastała wiosna  zarówno  w przyrodzie jak i w naszych duszach, sercach i ciałach. Wszystko świadczyło, iż  żyć bez barier  można  pokonując największą barierę – samego siebie. W galerii handlowej „Starówka” zorganizowano niebywałe przedsięwzięcie.

    Serce biło w rytm  muzycznych szlagierów, nogi pląsały krokami tańców, a dłonie oklaskiwały przepiękne i perfekcyjne występy małych i większych artystów,  a  było  ich wielu.
    Nasza szkoła stała się głównym współorganizatorem tej akcji. Mogliśmy przybliżyć mieszkańcom Stargardu naszą codzienną misję - Integrację. Odsłoniliśmy potrzeby, zdolności i potencjał osób niepełnosprawnych oraz ich wielką pasję pokonywania barier i radzenia  sobie  w  świecie barier.
    Musicalowa jazda była  naprawdę imprezą bardzo aktywizującą środowisko miasta. Od wczesnego poranka  do późnego wieczoru działo się wiele. Na zaproszenie pani dyrektor Ewy Sowy odpowiedziały niemal wszystkie placówki oświatowe  naszego miasta, oraz przyjaciele naszej Integracji. Szczególnie licznie włączyła się niepełnosprawna młodzież wraz z przyjaciółmi z Młodzieżowego Wolontariatu „Szansa” z opiekunem ks. Łukaszem Urbaniakiem. Niezapomnianych wrażeń dostarczyli nam uczniowie z szkolnego Klubu Wolontariusza, odgrywając  pantomimę  o Tolerancji. Uczniowie klas  integracyjnych wyśpiewali i wytańczyli idee integracji. Całość wydarzenia oddychała rytmem musicalowych przebojów a koordynowana była przez pomysłodawczynie imprezy panie: Agnieszkę Myszkowską oraz dyrektor ZSO - Ewę Sowę, przy wielkim wsparciu licznych nauczycieli  naszej Integracji.
    Jak jeden mąż o wyznaczonych  godzinach wstawili się także uczniowie stargardzkich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych. Każda grupa miała  swój czas, swoje „5” minut – i wszystkie  wykonania  były niesamowite, nagradzane burzą oklasków. Swoje  umiejętności prezentowali także tancerze szkoły Astra,  oprawę muzyczną i nagłośnienie wypożyczył Młodzieżowy Dom Kultury, który też przygotował rytmiczny występ  bębniarzy. Swoje profesjonalne umiejętności zaprezentował chór Echo Arioso. Młodzież  niepełnosprawna, wraz z Gimnazjalistami  przepięknie wyśpiewała i zaprezentowała w tańcu integracyjnym przesłanie tej imprezy – Musicalowa jazda bez trzymanki.  Finałem był  taniec ognia  wykonany przez  wolontariuszy  "Szansa".
Imprezę profesjonalnie prowadził nasz absolwent, Grzegorz Mania przy uroczej asystencji uczennicy III LO Anny  i naszego katechety pana Stanisława Łapyra.
    Wszyscy udowodnili, że bariery nigdy nie są zbyt duże, jeśli ludzie chcą okazać sobie serce.
    Prócz podziwiania występów, stargardzianie mogli także wziąć udział w innych licznych atrakcjach.  Pan Bogdan Żych z ZSO prezentował zabawy z robotem. Istniała możliwość dokonania pomiaru cukru i ciśnienia krwi oraz skonsultowania się ze specjalistami z Centrum Rehabilitacji i Podologii Spondylus. Były także liczne zajęcia dla maluchów. Nie zabrakło malowania twarzy, gier planszowych, orgiami i lepienia z masy solnej, balonikowych zwierzaków, które prowadzili z wielkim zaangażowaniem nasi nauczyciele. Młodzież wolontariatu plotła warkocze i małe  bransoletki - symbol przyjaźni z niepełnosprawnymi (rozdano prawie 300).
    Obecni byli przedstawiciele Towarzystwa do Walki z Kalectwem, Hurtowni  Medycznej.
    Przedsięwzięcie było wsparte szczodrością i patronatem: Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego, MDK, GH „ Starówka”, Spondylus Szczecin, StarMed i Cukierni Sowa, Senator  RP wraz z małżonką.
   Swą obecnością  zaszczycili nas przedstawiciele  samorządu  lokalnego, wszystkich urzędów. Patronat medialny objęli: Glos Szczeciński, 7 Dni Stargardu, Stargardzki Portal Internetowy, TV STAR.
    Niech promocja szeroko pojętej tolerancji i integracji z osobami niepełnosprawnymi, która zakwitła 13.04.2013r.  owocuje  przez cały rok do II Musicalowej jazdy bez trzymanki.

Materiał nadesłany przez p. Stanisława Łapyra

Zobacz galerię zdjęć